Co zrobiliśmy

CSR

Projekt Natron to nie kolejny wyjazd, to nie tylko przygoda. To nawet więcej, niż po prostu pomoc Afryce. Projekt został szczegółowo zaplanowany i przemyślany w oparciu o doskonałą znajomość realiów codziennego życia w nieturystycznych wioskach masajskich . Dlatego pomoc, w którą włączyliśmy uczestników wyjazdu zorganizowanego dla Tech Daty, była pomocą realną i dokładnie ukierunkowaną.

Przyczyna problemu: kilkunastomiesięczna susza, która dotknęła północny obszar Tanzanii, w wyniku której drastyczne zmniejszyła się ilość bydła, głównych żywicieli plemion masajskich obszaru jeziora Natron.

Pomoc: zakup krów dla wioski, który umożliwi powrót do normalności małej społeczności

Sposób: uczestnicy wyjazdu podzieleni na dwuosobowe zespoły (Polak+Masaj)  kupili szesnaście krów na zwierzęcym targu masajskim. Zwierzęta wybierali członkowie ekipy, oczywiście pod fachowym okiem zawsze gotowych do pomocy Masajów. Z zakupionymi już krowami uczestnicy udali się do oddalonej od wszystkich szlaków wioski położonej nad jeziorem Natron. Kulminacyjnym i najważniejszym punktem było przekazanie kupionych krów rodzinom. Rodziny zostały starannie wybrane wśród najbardziej potrzebujących przez prawą rękę wodza lokalnej społeczności. Taki prezent to najlepsza z możliwych form pomocy, bo dająca możliwość dalszego rozwoju i pracę oraz zabezpieczenie na gorsze czasy.

Cel: zaspokojenie podstawowej potrzeby tubylczych rodzin, unaocznienie realnych problemów rdzennej ludności, partnerska współpraca Polak – Masaj, poznanie kultury masajskiej i aktywne uczestnictwo w codziennym życiu plemienia – przygotowywanie napoju z krwi i mleka, łapanie krów, rytualna skaryfikacja zwierząt, pomoc przy budowie zagród dla bydła.